Zelta rotaslietas un to vērtības noteikšana

Zelta rotaslietas

Rotaslietas no dažādiem dārgmetāliem, minerāliem un kristāliem cilvēka pastāvēšanas laikā bijušas ne tikai greznošanās līdzeklis, bet arī labs naudas investēšanas veids. Bieži vien apjukumu rada tas, cik vērtīgs patiesībā ir zelts vai sudrabs?

Proves zelta un sudraba vērtības noteikšanai

Zelta rotaslietas, tāpat kā arī sudraba rotu vērtību nosaka prove jeb raudze. Ja dārgmetāls ir pilnīgi tīrs zelts vai sudrabs bez piemaisījumiem, tas tiek apzīmēts ar ciparu 999, tas nozīmē, ka tas ir 99,9% tīrs dārgmetāls. Lai arī šķiet, ka labāk nēsāt pilnīgi tīru dārgmetālu, patiesībā sudraba un zelta rotaslietas labāk kalpo, ja tām ir piemaisījumi. Tīrs materiāls ir mīkstāks un ātri var nodilt.

Zelta dažādās nokrāsas

Zelta krāsa nenosaka zelta kvalitāti, to nosaka tikai prove, kas atspoguļo zelta īpatsvaru sakausējumā – jo lielāks tas ir, jo vērtīgāks ir zelta izstrādājums. Tīrs zelts ir dzeltens, taču pievienotās vielas var izmainīt tā krāsu:

  • ja zeltam pievieno sudrabu, tas iegūst gaišu, salmu krāsu;
  • sarkano nokrāsu dod sudraba, vara, kapara, misiņa piemaisījumi;
  • dārgais un ekskluzīvais baltais zelts top, sajaucot tīro zeltu ar pallādiju, kobaltu vai niķeli.

Mazie cipariņi uz zelta rotaslietām nosaka to vērtību

Dārgmetāla provi nosaka tas, cik daudz piemaisījuma ir dārgmetāla sakausējumā. Visaugstākā prove, ko lieto zelta rotu izgatavošanai, ir 750. Piemēram, ja zelta prove ir 585, tas nozīmē, ka 1000 gramos zelta sakausējuma ir 585 g zelta un 415 g citu metālu. Eiropas zelta rotaslietu standarta prove ir 583, tomēr biežāk tiek izmantota 585.

Man pašai rotās ļoti patīk krustiņi. Lai gan par aktīvu kristieti mani nevarētu nosaukt, es tomēr ticu krusta aizsardzības spēkam. Man ir paveicies, ka tēvs uz 18 gadu jubileju vienu tādu dimantu krustiņu man uzdāvināja. Tā viņš arī noteica: ”Lai Dievs Tevi pasargā visās Tavās domās un darbos turpmākajā patstāvīgajā dzīves ceļā!”

Krustiņš ir tik skaists, ka kopš man viņu uzdāvināja, es to uzlieku tikai īpašos gadījumos un reizēm tad, kad nepieciešams papildu spēks, drosme,  vienu vārdu sakot – vīrišķā enerģija. Tagad tā padomājot – labi, ka 18 gadu vecumā es to visur līdzi nenēsāju. Pēc 18 taču ballītes nebeidzas. Beidzot tās sākas legāli. Galu galā, kristietis vai nekristietis, tādu dimantu krustiņu iekārotu teju jebkurš.

Latvijā ražotām rotām jābūt ar Mildas seju

Nē, neticiet tik ļoti apakšvirsrakstiem! Vismaz ne tieši. Nav tā, ka visiem Latvijā radītajiem gredzeniem dimantiņa vietā jābūt Mildas galvai vai tās būtu jāliek ausīs kā gana teatrālu noskaņu auskari. Visām rotaslietām, kas ir izgatavotas Latvijā, ir jābūt marķētām ar provi un arī speciālu zīmi – Mildas galvu, kas kā atzīme ir ļoti maza un parasti tiek iespiesta blakus proves ciparam. Tieši Mildas galva norāda, ka rotaslieta ir izgatavota Latvijā un izturējusi kvalitātes pārbaudi Valsts proves uzraudzības inspekcijā jeb saīsināti VPUI.

Vēl viena obligāta zīme, kurai būtu jābūt uz rotaslietas, ir amatnieka iniciāļi vai rotas ražotājrūpnīcas skaitlis. Tas ir unikāls apzīmējums, kas ir reģistrēts VPUI, un pēc tā var noskaidrot rotas izcelsmi. Visi šie apzīmējumi ir ārkārtīgi sīki, tomēr juvelieris prot tos lasīt un izskaidrot. Ja nopērkot zelta rotaslietu, uz tās izlasāma tikai prove un nav redzama sievietes (Mildas) galva, VPUI šī dārgmetāla kvalitāti nav pārbaudījusi un tai nevar būt 100% garantija.

Leave a Comment