Pulksteņu darbnīcas burvība

pulksteņu darbnīca

Pulksteņmeistars ir ļoti sena un godājama profesija, tāpat arī darbnīcas, kas apvītas ar senām tradīcijām ir kaldinājušas ceļu mūsdienu meistariem un modernām pulksteņu veidošanas un labošanas tehnoloģijām. Arī visu pulksteņu meka Ženēva ir likusi pamatus šim arodam un iestādēm, kur apgūt un praktizēt šo mākslu. Gadsimtiem ilgi māceklis no meistara ir apguvis zināšanas un prasmes, ko nodot tālāk nākamajām paaudzēm. Pulksteņu darbnīca vēl šodien ir vieta, kur kūsā vēstures dvesma, senas tradīcijas un mīlestība pret savu darbu. Lai gan daudz kas ir ārkārtīgi attīstījies un gājis uz priekšu, aroda pamatvērtības ir saglabājušās.

            Ko nozīmē būt pulksteņmeistaram?

Māceklim ir jāapgūst dažādie pulksteņu veidi, to izveides metodes, materiālu specifika un jāpārzina labošanas darbi. Tas ir gadiem ilgs process un īsts meistars nekad nepārstāj mācīties. Prakse, prakse un vēlreiz prakse, tikai tā var kļūt par zinošu speciālistu. Mācīties šo ekskluzīvo mākslu var dažādos veidos – pie meistara vai kādā profesionālā izglītības iestādē. Arī šajā gadījumā Šveices skolām nav līdzinieku, jo tieši tur dzīvo vissenākās tradīcijas un pulksteņu darbnīcas. Šis arods prasa lielu pacietību un kaislību pret darāmo darbu. Tas ir sarežģīts, taču prestižs dzīves ceļš.

Pulksteņu darbnīca – kas ir tās pamatfunkcijas? Galvenokārt tie ir labošanas darbi, tādēļ meistaram ir jāpārzina pēc iespējas vairāk pulksteņu mehānismu, to neskaitāmie zobratiņi un estētiskās vadlīnijas. Pulksteņu darbnīcā ir iespējams veikt:

  • Barošanas elementu nomaiņu
  • Vispārējo diagnostiku
  • Tīrīšanu ar ultraskaņas iekārtu
  • Hermētiskuma un ūdensizturības pārbaudi
  • Korpusa restaurāciju
  • Jauna stikliņa uzstādīšanu
  • Detaļu pasūtīšanu un izgatavošanu
  • Iekšējo mehānismu, turbijona, hronogrāfa, minūšu repetīra, mūžīgā kalendāra, kā arī daudzu citu daļu remontu

Pulksteņu darbnīcas meistara uzdevums ir nepārtraukti sevi pilnveidot, lai varētu atrisināt jebkura, rokās paņemtā pulksteņa, problēmu. Ir iespēja apmeklēt seminārus un iegūt sertifikātus kā savu spēju apliecinājumu. Ļoti svarīgs ir modernākais aprīkojums, kas palīdz speciālista ikdienā.

Ciemos pie pulksteņu meistara

Varbūt pēc iepriekšējā raksta nopratāt, ka manam papam patīk smalkas lietas. Viņš ļoti ciena arī visus tos ekskluzīvos laikrāžus – Rolex, Omega, Audemars Piguet, Cartier, Hublot, Patek Philippe un citus, par kuriem vispār neesmu dzirdējusi. Bet tētis nemīl iet cilvēkos, tādēļ nomainīt Omegas pulksteņa siksniņu nācās man. Nu, ne gluži man, bet pulksteņu meistaram gan.

Aizgāju uz tuvāko centra luksus pulksteņu servisu Baltic Watches Vecrīgā. Salons ļoti patīkams, sajutos teju kā miljonāre vai vismaz sabiedrībā zināma dāma. Diemžēl man rokās bija vīrieša pulkstenis, kas nebija mans. Līdz tam vēl ir jāizaug. Pulksteni ar jauno siksniņu dabūju nākamajā dienā.

Mans rīts luksus pulksteņu salonā

Atgriežoties pie tēmas par sabiedrības dāmu, es nolēmu tādu nedaudz patēlot vai vismaz iepazīties ar to, kas man būtu jāzina par luksus klases rokas pulksteņiem. Šarmantais, nenodarbinātais veikala darbinieks izsmeļoši atbildēja uz maniem jautājumiem.

Protams, pajautāju cik maksā dārgākais pulkstenis viņu veikalā. Tas ir Patek Philippe Nautilus Chronograph, kas maksā 83’000 eiro. Labi pastrādājušu vīriešu rokas pulkstenis. Tērauda/zelta korpuss un aproce. Safīra stikliņš, kā arī ūdensizturība 120 m dziļumā.

Es paskatījos, bet labprātāk izvēlētos Bulgari Ergon Chronograph Gold pa 7000 eiro. Tas gan nav ūdensizturīgs, taču ūdenī tie nepieciešami tikai tiem trakajiem ņurkotājiem – daiveriem. Šim arī safīra stikliņš, taču korpuss no dzeltenā zelta, ko pavada ādas siksniņa. Elegants. Zelts un brūnā āda vienmēr atgādina kaut ko prestižu, cienījamu, piemēram, milzu sarkankoka bibliotēku kādā krievu senlaiku seriālā.

Vai mēs varētu iedomāties savu dzīvi bez pulksteņiem, bez laika, kas sadalīts mums tik pierastajās mērvienībās? Laiks ir mūžīgs, tāpēc liekas, ka pulksteņu darbnīcas kādu brīdi arī nekur nepazudīs. Tā ir sena un reizē mūsdienīga vieta. Nespēju iedomāties, kur tik ļoti šie elementi mijiedarbotos vēl vairāk. Tā ir vieta, kur vissīkākajai detaļai ir svarīga nozīme, tāpat kā dzīvē – tieši mazie darbi un nedarbi veido “lielo bildi”.

Leave a Comment