Pirmreizēja medicīniskā izziņa autovadītājiem – nepieciešamība

medicīniskā izziņa autovadītājiemMums visiem patīk rūpēties par sevi un savu drošību, tāpēc uzticamies, ka valsts iestādes dara to pašu sev atvēlētajā nozarē. Tas pats attiecas uz autovadītājiem. Katram ir nepieciešama medicīniskā izziņa, kas apliecina to, ka spējat un drīkstat pārvietoties ar mehānisko transportlīdzekli.

Pirmreizēja medicīniskā izziņa autovadītājiem reizēm pieejama turpat uz vietas, auto skolā. Tās izgatavošana aizņem tikai 30 minūtes, taču nedrīkst aizmirst paņemt līdz šādas lietas:

 • Personu apliecinošu dokumentu;

 • 3×4 fotogrāfiju.

Ja tas ir izdarīts, tad nevajadzētu rasties nekādām problēmām. Šīs medicīniskās izziņas derīguma termiņš ir 10 gadi, kas ir ļoti atbilstoši standartiem.

Kā tas notiek?

Lai tiktu pie medicīniskās izziņas autovadītājiem, jāiziet cauri trīs posmiem:

 1. Medicīniskās komisijas organizēšana;

 2. Medicīniskā komisija;

 3. Medicīniskās izziņas izsniegšana (elektroniski tiek ievadīta datubāzē).

Speciālisti

Ja šī procedūra ir Jums kaut kas pavisam jauns un nezināms, būtu vēlams ievākt pēc iespējas lielāku informāciju. Pirms izziņas iegūšanas jāiziet cauri jau iepriekš minētajiem posmiem, taču rodas jautājums – kas veic šo izmeklēšanu? Lai iegūtu medicīnisko izziņu jāapmeklē šādi speciālisti:

 • Ģimenes ārsts;

 • Neirologs (pārbauda vai nav radušās kādas neiroloģiskas saslimšanas);

 • Oftalmologs (acu ārsts, veic redzes pārbaudi);

 • Otolaringologs (ausu, kakla un deguna ārsts);

 • Ķirurgs eksperts;

 • Narkologs / psihiatrs.

Medicīnisko izziņu drīkst izsniegt šo ārstu komisija vai arī ģimenes ārsts vienā personā. Dabūt to no ģimenes ārsta būs daudz vienkāršāk, jo viņam jau būs pieejama Jūsu slimību vēsture. Viņš arī varēs izlemt, vai sūtīt pie kāda no nosauktajiem speciālistiem vai nē. Tiesa, Jums jābūt šī ģimenes ārsta pacientam vismaz 6 mēnešus.

Pie acu ārsta jeb oftalmologa gan būtu ieteicams aiziet jebkurā gadījumā. Pat, ja redze šķiet laba, braucot ar mašīnu, var parādīties dažādi šķēršļi – spilgta saules gaisma, lietus, pēkšņa dzīvnieku parādīšanās uz ceļa u.c. Lai tiem spētu turēties pretī, ir jāpiemīt labai redzei un ātrai reakcijai. Jūsu reaģēšanas ātrumu gan vislabāk varēs novērtēt, kad praktiski brauksiet.

Ja neizdodas iziet pārbaudes ar pirmo reizi, uztraukumam nav pamata. Novēršot konkrētas veselības problēmas, Jūs varat veikt medicīnisko pārbaudi atkārtoti.

Nebrauc bez medicīniskās izziņas!

Medicīniskā izziņa autovadītājiem ir obligāta. Ja neievērosiet visas prasības un brauksiet bez šīs izziņas, sods tam ir tiesību atņemšana un tālākais ceļš jāmēro paša spēkiem, nevis pie automašīnas stūres. Brīdī, kad atjaunosiet medicīnisko izziņu, Jums tiks atgrieztas arī tiesības.

Lai arī šis sods ir uz laiku, nevajadzētu kavēt jaunas izziņas iegūšanu, ja iepriekšējās termiņš ir beidzies. Mums pašiem būs labāk, ja zināsim, ka mūsu veselības stāvoklis ir labs un spējam pilnvērtīgi vadīt automašīnu, neapdraudot arī citus.

Diemžēl dzīvē bieži vien notiek ļoti muļķīgas kļūdas, kuras varētu arī nepieļaut, ja mēs būtu spējīgāki padomāt iepriekš. Cilvēks ir cilvēks. Neuzmanības kļūdu var pieļaut pat vispiesardzīgākais un kontrolējošākais cilvēks uz pasaules – atliek tikai nostrādāt emocijām un lieta darīta. Kad ir iespēja – padomāsim iepriekš, taču, protams, neaizmirsīsim arī par cilvēcisko faktoru – nebaidīsimies izrādīt jūtas un emocijas tieši tur, kur tas var būt derīgi – tikai ne uz auto ceļa. 🙂

Leave a Comment