Ēkas ieguldījums – saules baterijas!

solar cells

Vēl pāris desmitus gadus atpakaļ pāri laukiem slējās elektrības stabi un tie bija kļuvuši par pašsaprotamu daļu no lauku ainavas. Vai esat ievērojuši, ka lielā daļā tie pagaisuši bez vēsts? Tas tādēļ, ka jau kādu laiku atpakaļ atklājām, ka telefona un elektrības kabeļiem tomēr daudz labāk klājas zem zemes. Laiki mainās un nekas nestāv uz vietas. Līdzīgi ir ar saules baterijām. Šķiet vēl nesen par tām rakstīja vien enciklopēdijās un futūristiskos romānos, tomēr par daļu no toreiz iedomātās nākotnes tagad var kļūt jebkurš. Jau kādu laiku ar labiem panākumiem tās tiek izvietotas uz ēku jumtiem!

Kas īsti ir saules baterijas?

Iesākumā nedaudz zinātnes. Modernas saules baterijas ir mikro ģeneratori saules enerģijas pārvēršanai elektriskajā enerģijā. Tās mēdz dēvēt arī par pusvadītāju fotoelektriskajiem ģeneratoriem. Labās ziņas ir tās, ka mūsdienu cilvēkam nemaz nav jāzina, kā tas strādā — atliek vien baudīt to priekšrocības! Baterijas galvenokārt veidotas no silīcija fotoelementiem. Tirgū populārākās tiek ražotas, izmantojot monokristāliskā vai polikristāliskā silīcija tehnoloģiju.

Pirms tam šādu bateriju izmantošana bija vien zinātniskā fantastika, jo šādu tehnoloģiju varēja izmantot vien kalkulatoros un tamlīdzīgās ierīcēs, kam nav nepieciešams daudz enerģijas, tomēr laiki ir mainījušies — šobrīd nav jāsamierinās ar kalkulatoriem. Ar šīs tehnoloģijas palīdzību var reāli samazināt elektroenerģijas rēķinus, izmantojot sauli, kas visiem vēl pagaidām ir par velti!

Enerģiju iespējams arī uzkrāt

Nav jāuztraucas, ka uzkrātā enerģija jāiztērē uzreiz. Saules paneļi savienoti sistēmā kopā ar speciāliem akumulatoriem, kuros saražoto enerģiju var uzkrāt. Ēkā tiek ievietots arī pārveidotājs, kas ar saules enerģijas saražoto līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā pašpatēriņam un enerģijas pārpalikuma ievadīšanai kopējā tīklā.

Ieteicams baterijas iegādāties uzreiz kopā ar veselu tām piemērotu sistēmu — tādējādi varētu nākties maksāt nedaudz vairāk, tomēr tiek garantēta efektivitāte un savietojamība! Piedevām, gatavie sistēmu komplekti ļauj daudz precīzāk uzzināt, no kā tad sastāvēs tavā mājā ierīkotā saules enerģijas sistēma un kādas ir pašas sistēmas un tās uzstādīšanas kopējās izmaksas.

Mana pieredze

Arī mani vecāki nesen iegādājās šo brīnumaino ierīci. Lai arī mājas apkuri veido visparastākā, bet izturīgā čuguna krāsns, tomēr elektrības rēķini ir kļuvuši mazāki tieši pateicoties modernajām saules baterijām. Vecāku māja atrodas augstāk par vidējo pilsētas līmeni, tādēļ šāds risinājums ir gana saprotams.

Iegādāties visādas iekārtas, kas atvieglo dzīvi ir viens, taču parasti par tām arī papildus jārūpējas – jātīra, jāeļļo, jāmaina detaļas. Ar saules baterijām nav tik traki – lielākoties tās attīra sevi pašas. Kad uzsnieg sniegs, tad slīpuma dēļ tas, pirmkārt, daudz neuzkrājas un, otrkārt, kad atkal uzspīd saule, tas ātri vien nokūst. Latvijā pietiekami bieži līst, tādēļ arī lietus lāses saules baterijas bieži pārmazgā.

Saules baterijas viņu mājā nodrošina apmēram 50 % elektrības apgādi. Tētis prognozē, ka šī iekārta atpelnīs ieguldīto apmēram 10 gadu laikā. Turklāt tām vajadzētu kalpot vismaz 30 gadu. 20 gadus maksāt uz pusi lētākus elektrības rēķinus patiešām izklausās lieliski!

Saules baterijas vari izvietot uz mājas jumta, fasādes vai zemes — vairumā gadījumu efektīvāko risinājumu varēsi uzzināt, konsultējoties ar speciālistu, kurš aprēķinās cik daudz saules gaismas uz konkrēto platību nonāk visas dienas laikā. Katrā ziņā šādas sistēmas nu ir realitāte un tās iespējams uzstādīt teju jebkurā vietā! Ja tevi tas ieinteresējis, piesaki eksperta konsultāciju kaut rīt, un, kas zina, varbūt jau pēc pusgada arī uz tava nama jumta gozēsies mazs gabaliņš nākotnes tehnoloģijas.

Kāpēc mēs jau pilnībā neesam pārgājuši uz saules alternatīvo enerģiju? Diemžēl saule Latvijā nespīd katru dienu. Tajās dienās, kad spīd, mums ar nodrošināto elektrību pilnībā pietiktu, turklāt, ļoti iespējams, tā paliktu arī pāri, taču laikapstākļi ir ļoti neparedzami. Vislielākais kaitnieks saules enerģijas ieguvei ir mākoņi. Nomākušās debesis var būt pat vairākas dienas, kurās saules enerģiju nav iespējams iegūt. Uzzini par to vairāk šeit: https://www.youtube.com/watch?v=899pQFFuZ9E&feature=emb_logo.

Leave a Comment