Ādas lielākā problēma – akne

akne

Pusaudža gadi jau sen pagājuši, taču akne joprojām nav pārgājusi. TV reklāmās modeļi tikai nomazgā seju ar izslavētu brīnumlīdzekli, un āda paliek nevainojama. Saprotams, ka dzīvē tā reti notiek. Lai varētu akni novēst, vispirms lūkosim saprast, kas tā ir.

Kas ir akne?

Akne ir ļoti izplatīta ādas problēma. Lai gan visbiežāk novērojama tieši tīņiem, kad pubertātes laikā ievērojami palielinās sebuma – ādas eļļas – rašanās, tā var parādīties jebkurā vecumā. Kad veidojas pārlieku liels sebuma daudzums, tas var aizsprostot poras; P.acnes baktērija, kas ir sastopama uz ādas arī veselīgas ādas īpašniekiem, secīgi var radīt iekaisumu.

Dažādi aknes tipi – ādas virsmas līmenī tās ir melnās un baltās pinnes, dziļāk ādā tās ir pūtītes, taču spēcīga iekaisuma rezultātā var veidoties arī sāpīgi uzaugumi vai cistas.

Izraisītāji?

Pirmā reakcija ir mēģināt pastiprināti attaukot ādu, kad ir novērotas pirmās pazīmes; šīs darbības var radīt tieši pretēju rezultātu, jo pārmērīga ādas mazgāšana var kairināt ādu un pasliktināt tās stāvokli.

Lai gan joprojām trūkst pilnvērtīgas informācijas par faktoriem, kas izraisa akni, pētījumi pierāda, ka sekojošie faktori ietekmē ādas problēmu rašanos vai pat pasliktināšanos:

  • Iedzimtība,
  • hormonu līdzsvars,
  • menstruācijas,
  • stress.

Kā kopt ādu, ja ir akne?

Galvenokārt ir jāizvēlas atbilstoši kosmētikas līdzekļi, kas nesatur poras aizsprostojošas eļļas. Tāpat arī sejas āda ir maigi jāattīra no visiem kosmētiskajiem līdzekļiem katru vakaru.

Ārstēšana ir laikietilpīgs process, kuru nevajadzētu uzņemties pašrocīgi. Šajā gadījumā ir jāvēršas pie dermatologa, lai noskaidrotu tieši Jūsu ādai vispiemērotākos ārstniecības līdzekļus un rutīnu. Būtiski ņemt vērā, ka kolīdz ārstniecība ir uzsākta, tai ir jābūt nepārtrauktai.

Dažiem vienkārši nepaveicas

Jāteic, dažiem šai dzīvē vienkārši neveicas. Tie, kam ir akne, sapratīs, par ko es runāju. Šī slimība ir manai draudzenei. Tā viņai parādījās jau 16 gadu vecumā. Viņa ir ļoti skaista sieviete, tāpēc jo sevišķi žēl, ka viņa ir viena no aknes slimniecēm. Tieši kur īsti viņa nošāva greizi, nav līdz galam skaidrs, tomēr mazi sīkumi viens otru, tā teikt, papildināja, tādēļ akne viņai saasinājās.

2 gadus viņa pie kosmetologa tā arī neaizgāja. Pati kaut kā centās ar tiem simptomiem tikt galā. Internetā, protams, ir daudz informācijas – dabīgie līdzekļi un stresa samazināšanas paņēmieni. Tomēr tas viss tikai mazināja simptomus. Jāteic, ka viņai nebija arī pārāk liela izvēle – kosmetologs nav īpaši lēts prieks un tai laikā viņa vēl tikai gāja skolā. Viņas mamma arī vienmēr teica: “Tās taču tikai pumpas. Tīņu vecums. Kuram tad tādas nav bijušas? Pāries tikko kā paliks 20.”

Taču tā nenotika. Paldies Dievam, ka viņai bija iespēja pie kosmetologa tikt vismaz 2 gadus vēlāk. Ārsts pateica, ka slimība viņai nav īpaši smagā formā, tādēļ deva iespēju izvēlēties, vai antibiotikas lietot vai nē. Draudzene izvēlējās nelietot, jo mātes ietekmē galvā vienmēr stāvēja doma, ka visas antibiotikas ir sliktas.

Nedrīkst ļaut aknei izplatīties

Man gan šķiet, ka varbūt tomēr būtu bijis vērts. Kā ar nazi nogrieztu un viss. Taču neviens nezina, kā patiesībā būtu, ja būtu. Jāskatās uz priekšu. Es priecājos, ka mana skaistā draudzene ir sākusi savu atveseļošanās posmu, lai gan visi ārsti saka, ka šo slimību izārstēt pilnībā nav iespējams. Var novērst tikai tās saasināšanos un simptomus.

Tā arī ir. Lai arī draudzenes sejas āda šobrīd izskatās ievērojami labāk kā padsmit gados, tomēr mazas rētiņas pie zoda līnijas es vienmēr saskatīšu. Nav taču noslēpums, ka katram no mums vismaz ar 1 slimību visa mūža laikā ir jāsadzīvo. Galu galā – arī slinkums var kļūt par slimību. Tu labāk neslinko un apmeklē nepieciešamos ārstus laikus!

Labi dermatologi ne tikai Rīgā

Ja arī Tu esi kurzemniece, tad zini, ka ne tikai Rīgā ir iespējami labi ādas ārsti. Kurzeme nav nekāda nekuriene, turklāt ir iespējams apmeklēt arī visprofesionālākos Rīgas ārstus, kas reizi nedēļā atbrauc arī uz Liepāju, Kuldīgu vai Ventspili.

Lai gan akne nav izārstējama, to var kontrolēt. Labai pašsajūtai par savu izskatu tas jau ir solis pareizajā virzienā.

Leave a Comment