Zelta rotaslietas un to vērtības noteikšana

Zelta rotaslietas

Rotaslietas no dažādiem dārgmetāliem, minerāliem un kristāliem cilvēka pastāvēšanas laikā bijušas ne tikai greznošanās līdzeklis, bet arī labs naudas investēšanas veids. Bieži vien apjukumu rada tas, cik vērtīgs patiesībā ir zelts vai sudrabs?

Proves zelta un sudraba vērtības noteikšanai

Zelta rotaslietas, tāpat kā arī sudraba rotu vērtību nosaka prove jeb raudze. Ja dārgmetāls ir pilnīgi tīrs zelts vai sudrabs bez piemaisījumiem, tas tiek apzīmēts ar ciparu 999, tas nozīmē, ka tas ir 99,9% tīrs dārgmetāls. Lai arī šķiet, ka labāk nēsāt pilnīgi tīru dārgmetālu, patiesībā zelta sudraba un zelta rotaslietas labāk kalpo, ja tām ir piemaisījumi. Tīrs materiāls ir mīkstāks un ātri var nodilt.

Zelta dažādās krāsas

Zelta krāsa nenosaka zelta kvalitāti, to nosaka tikai prove, kas atspoguļo zelta īpatsvaru sakausējumā – jo lielāks tas ir, jo vērtīgāks ir zelta izstrādājums. Tīrs zelts ir dzeltens, taču pievienotās vielas var izmainīt tā krāsu:

  • ja zeltam pievieno sudrabu, tas iegūst gaišu, salmu krāsu;
  • sarkano nokrāsu dod sudraba, vara, kapara, misiņa piemaisījumi;
  • dārgais un ekskluzīvais baltais zelts top, sajaucot tīro zeltu ar pallādiju, kobaltu vai niķeli.

Mazie cipariņi uz zelta rotaslietām nosaka to vērtību

Dārgmetāla provi nosaka tas, cik daudz piemaisījuma ir dārgmetāla sakausējumā. Visaugstākā prove, ko lieto zelta rotu izgatavošanai, ir 750. Piemēram, ja zelta prove ir 585, tas nozīmē, ka 1000 gramos zelta sakausējuma ir 585 g zelta un 415 g citu metālu. Eiropas zelta rotaslietu standarta prove ir 583, tomēr biežāk tiek izmantota 585.

Latvijā ražotām rotām jābūt ar Mildas seju

Visām rotaslietām, kas ir izgatavotas Latvijā, ir jābūt marķētām ar provi un arī speciālu zīmi – Mildas galvu, kas kā atzīme ir ļoti maza un parasti tiek iespiesta blakus proves ciparam. Tieši Mildas galva norāda, ka rotaslieta ir izgatavota Latvijā un izturējusi kvalitātes pārbaudi Valsts proves uzraudzības inspekcijā jeb saīsināti VPUI.

Vēl viena obligāta zīme, kurai būtu jābūt uz rotaslietas, ir amatnieka iniciāļi vai rotas ražotājrūpnīcas skaitlis. Tas ir unikāls apzīmējums, kas ir reģistrēts VPUI, un pēc tā var noskaidrot rotas izcelsmi. Visi šie apzīmējumi ir ārkārtīgi sīki, tomēr juvelieris prot tos lasīt un izskaidrot. Ja nopērkot zelta rotaslietu, uz tās tikai izlasāma prove un nav redzama sievietes galva, VPUI šī dārgmetāla kvalitāti nav pārbaudījusi un tai nevar būt 100% garantija.

Leave a Comment